Pár tipů jak vybrat vhodnou obuv

Než přejdeme k samotným tipům, měli bychom dodržet, tyto 3 pravidla vždy když zkoušíte jakoukoliv obuv:

1. Vzhledem k rozdílnosti chodidel vždy zkoušejte obě boty.

2. Obuv zkoušejte spíše v odpoledních hodinách, kdy je předpoklad oteklých nohou nebo na silnější ponožku.

3. Obuv zkoušejte ve stoje. Našim zákazníkům radíme, ať raději udělají pár kroků navíc při samotném výběru. Vyhnete se pak zklamání unáhlené koupě a dalším nepříjemným otlakům či oděrkám na nohou.


Účel obuvi

Pokud začínáte vybírat obuv, rozmyslete si k jakému účelu bude obuv použita. Lodičky určitě nebudou správnou volbou do terénu či na běhání 🙂

Výběr správné velikosti

Výběr velikosti je zásadní. Uvedené velikosti na případné obuvi jsou vždy pouze orientační. Každý výrobce má své číslování. Řiďte se tedy třemi následujícími kroky:

1. Obuv NIKDY nesmí tlačit do délky (palce)

2. Dodržujte doporučený nadměrek 10mm

3. Při výběru zimní obuvi může být nadměrek větší až 12 mm, a to z důvodu mrazivého počasí. Pokud je v prstové části dostatek místa, noha se lépe prokrvuje a prsty tolik nemrznou.

Tvar obuvi

Pozornost věnujte i tvaru špičky obuvi. Dostatečný prostor pro prsty Vám zaručí pohodlí a nebude docházet k různým deformitám nohy. Při samotném zkoušení Vám nesmí na nohách vadit žádný šev či vystupující klouby.

Výběr materiálu

Nejznámější a nejdokonalejší materiál je kůže, která je prodyšná, měkká, udrží tvar a má velmi dobré absorpční schopnosti.

V současné době je syntetika, nebo-li EKO kůže čím dál častějším materiálem pro výrobu obuvi. Díky moderním výrobním procesům je svým vzhledem k nerozeznání od pravé usně. Na rozdíl od známé koženky, která byla tvořena směsí na bázi PVC je moderní syntetická useň pružnější, příjemnější na omak a vyrábí se také v prodyšném provedení. Proto se můžete také setkat s obuví ze syntetické usně s prodyšnou TEX membránou.

Výška podpatku

I na podpatku se můžete cítit pohodlně. Důležitá je výška, tvar i šířka podpatku. Doporučená výška je 5 cm. Pro celodenní nošení doporučujeme klínový nebo široký podpatek. Jehlový či špičatý podpatek je vhodný spíše na krátkodobější nošení. Užít si divadelní představení nebo romantickou večeři a vypadat při tom šik, je v tomto případě jehlový podpatek na krátkou dobu povolen 🙂


Pár rad na závěr…

Dopřejte Vašim nožkám pohodlí v každé ročním období. V létě choďte často ,,na boso´´ . Existují chodníky pro chůzi na boso. Jsou upraveny přírodními materiály ( písek, oblázky, kůra, větvičky, šišky) nebo si takovou stezku můžete vyrobit sami na zahradě.

V zimním období můžete používat tzv. relaxační ponožky, které ulevují od bolesti nohou či různých deformitám nohy.